Exkurzie a výlety
Exkurzia v mestskej knižnici v Považskej Bystrici
11. 3. 2025 sa žiaci 3. ročníka spolu so svojimi pani učiteľkami vybrali v rámci marca mesiaca kníh na exkurziu do mestskej knižnice v Považskej Bystrici. Strávili milé dopoludnie s pani knihovníčkami, ktoré ich previedli knižnicou, ukázali im jednotlivé knižné oddelenia a predstavili i nový detský domček, ktorý je dokonalým miestom na čítanie a relax. Žiaci si pozreli aj výstavu maliarky Veroniky Mikulášovej. Od pani knihovníčky z detského oddelenia dostali i milý darček v podobe záložky s aktuálnym učivom pre 3. ročník – s násobilkou a vybranými slovami. Veríme, že pani knihovníčkam zase urobil radosť obrázok od žiakov. Ďakujeme za príjemný čas strávený v knižnici.

Exkurzia- Považský cukrovar v Trenčianskej Teplej

Keď advent odmení záhrady inovaťou, o rok nás odmení bohatou úrodou. (ľudová pranostika)
V stredu 27.11. 2024 sa naši štvrtáci s pani učiteľkou Repkovou vybrali na exkurziu do Považskej knižnice na výstavu „Adventné tradície“, kde sme sa dozvedeli, čo sú stridžie dni, prečo sa na Ondreja trasú ploty, a ako to bolo s Mikulášom. Neskôr naše kroky viedli do Vlastivedného múzea na výstavu „Z histórie do rozprávky“, kde nám tety historičky porozprávali, aký je rozdiel medzi historickým a filmovým odevom. Pozreli sme si krásne kostýmy a objavili zaujímavé látky.
Exkurzia do sklární RONA, a.s. v Lednických Rovniach

Exkurzia Vodné dielo Nosice
I tento školský rok sa snažíme ponúkať našim žiakom rôzne exkurzie, ktoré im pomáhajú nadobudnuté vedomosti prakticky overovať. Pod vedením pani učiteľky Krajčiovej sa žiaci 7.A 24. 10. 2024 vydali do neďalekej Nimnice, aby spoznali zákulisie Priehrady mládeže alebo Vodného diela Nosice. Ochotný pracovník im v krátkosti priblížil jeho históriu a potom sa už ocitli v útrobách priehradného múru, videli mechaniku, ktorá reguluje prietok vody. Pozreli si aj turbínu, ktorá z pretekajúcej vody vyrába elektrinu.
Koncoročná turistická vychádzka deviatakov do Nimnice
Naši deviataci sa tento rok rozhodli neobjavovať krásy iných kútov Slovenska, ale zostali doma a počas turistickej vychádzky sa tešili z krásnej prírody práve v svojom regióne. 18. 6. sa vydali na turistickú vychádzku na salaš v Nimnici. Počasie im vyšlo a oni počas túry mohli obdivovať krásne výhľady na Udiču, Klapy, Javorníky, Manín, Súľov,... Príjemne unavení, no najmä vyhladovaní sa občerstvili chutným jedlom na salaši v Nimnici a vydali sa na cestu domov. Niesli si so sebou nielen kopu zážitkov zo spoločne strávených chvíľ, ale aj nádherné snímky v svojich mobiloch.

Dňa 31.05.2024 sa triedy 5.A a 6.A zúčastnili koncoročného výletu do Skalice. Zažili sme toho veľa – zašportovali sme si, dozvedeli sme sa históriu skalického trdelníka, vyskúšali sme si, ako sa pripravuje, upiekli sme ho a, samozrejme, zjedli. S plnými bruškami sme sa potom plavili po Baťovom kanáli a po plavbe sme sa plní zážitkov vydali na cestu domov. Počasie nás síce ráno trochu vystrašilo, ale nakoniec sme dáždniky ani pršiplášte veľmi nepotrebovali a užili si krásny deň.
22. mája sme sa vybrali na školský výlet do Bojníc so žiakmi prvého a druhého ročníka. Navštívili sme Múzeum praveku v Bojniciach, známe aj ako Prepoštská jaskyňa, originálne a jedinečné múzeum svojho druhu na Slovensku. Zaujímavou formou nám predstavili život neandertálskeho človeka a paleolitického osídlenia Bojníc. Expozícia pravekého múzea vznikla na mieste Prepoštskej jaskyne, ktorá sa nachádza v centre mesta Bojnice na úpätí mohutnej travertínovej kopy. Mimoriadny význam Bojníc dokladá 11 vrstiev pravekého osídlenia a jedny z najbohatších nálezov existencie neandertálskeho pračloveka moustierskeho typu na území Európy. Múzeum praveku Slovenska bolo založené v roku 2007. Tvorí ho náučná historická expozícia. Zoznámili sme sa priamo s miestom, kde žil neandertálsky človek, akým spôsobom lovil alebo ako zhotovoval nástroje. Dokonca sme sa v skupinách zahrali a vyskúšali si, ako sa taký neandertálec obliekal a spoločným tancom sme prosili o pekné počasie na výlete. Našou druhou zástavkou bol DinoPark Bojnice. Objavovali sme súčasnú faunu i vyhynuté druhohorné dinosaury. DinoPark ponúka desiatky statických a pohyblivých modelov dinosaurov v životných veľkostiach, fotosaura pre zachytenie dinosaurích zážitkov, občerstvenie v štýle druhohôr DinoGril, paleontologické ihrisko, detské atrakcie pre malých dobrodruhov, ale aj krásnu prírodu.


Sériu koncoročných školských výletov začali siedmaci a ôsmaci v Trnave. Pozreli si historické centrum „malého Ríma”, navštívili Západoslovenské múzeum, v ktorom sa dozvedeli zaujímavé informácie o živote Slovanov, o prírode malých Karpát a o remeslách príznačných pre túto oblasť. Výlet zakončili nákupmi a občerstvením v nákupnom centre.
Exkurzia: Banská Štiavnica
Žiaci 9.A sa 10. apríla 2024 vydali na pomerne dlhú cestu do Banskej Štiavnice za poznávaním histórie baníctva a regiónu. Tento malebný kraj bol a aj je preslávený prírodným a nerastným bohatstvom. O tom sme sa presvedčili v Banskom múzeu v prírode. Pred zostupom do štôlne Bartolomej sme „vyfasovali“ plášť, prilbu a lampáš. Takto vyzbrojení sme sa ocitli v hĺbke približne 54 metrov pod zemou a pán sprievodca nás oboznámil s najdôležitejšími informáciami o baníctve kedysi a dnes. Zistili sme, že táto práca bola nesmierne náročná fyzicky i psychicky a za každým kúskom horniny vynesenej na povrch sa skrýva bolesť, pot a námaha baníkov. Neskôr sme sa presunuli priamo do Banskej Štiavnice, kde sme si vyskúšali ryžovanie zlata a čo-to sa dozvedeli aj z histórie tejto činnosti. I keď to vyzeralo jednoducho, na získanie malej zlatinky sme museli vynaložiť nemalú dávku úsilia, zručnosti a využiť aj pomoc nášho pána sprievodcu. Odmenou nám bol certifikát s vyryžovanou zlatinkou a oprávnenie ryžovať zlato kdekoľvek na svete.
Za organizáciu ďakujeme pani učiteľke P. Krškovej.

Exkurzia do sklární RONA, a.s. v Lednických Rovniach
Vo štvrtok 2. 11. 2023 hneď po jesenných prázdninách sa žiaci 8.A triedy zúčastnili exkurzie v RONA, a.s. Pred samotnou exkurziou si žiaci urobili prechádzku po obnovenom botanickom parku, v ktorom videli Schreiberovo mauzóleum a zrekonštruovaný starý kostol. Žiaci videli strojovú a ručnú výrobu skla, technológiu zušľachtenia skla pomocou pantografu, oboznámili sa s technológiou tavenia a výroby skla. Po návšteve sklární navštívili Múzeum a Galériu v Kaštieli Lednické Rovne. Sprievodca povedal stručnú históriu o kaštieli, o anglickom parku, ktorý k nemu patrí, ale aj o Jozefovi Schreiberovi, ktorý Lednické Rovne preslávil. Jozefov Schreiber bol majiteľom sklárskej firmy, ktorá vyrábala tabuľové sklo a neskôr v roku 1893 prešla na výrobu lisovaného skla. Sklo dosahovalo vynikajúcu kvalitu a urobilo si cestu aj na svetové trhy. V Rakúsko-Uhorsku sa ich sklo predávalo pod názvom „Cisársky krištáľ“. V roku 1896 bol zavedený pantograf z anglickej výroby ako prvý v Európe. Nakoniec si žiaci mohli zakúpiť výrobky spoločnosti RONA v predajni skla. Ďakujeme pani učiteľke Ing. M. Krajčiovej, PhD. za organizáciu zaujímavej exkurzie.
Exkurzia Vodná nádrž Nosice
V stredu 25. 10. 2023 sa naši siedmaci pod vedením pani učiteľky Ing. Krajčiovej, PhD. vybrali na exkurziu do priestorov Vodnej nádrže Nosice, nazývanej aj Priehrada mládeže. V Nosiciach si vypočuli zaujímavý výklad o histórii tejto stavby a jej špecifikách. Dozvedeli sa aj to, že vodná nádrž slúži na vyrovnávanie prietokov Váhu, výrobu elektrickej energie, ochranu pred povodňami, ale aj oddych a rybárstvo. Účastníci exkurzie dokonca nazreli aj do zákutí nádrže – do priestorov pod hladinou a aj do budovy vodnej elektrárne. Tešíme sa, že exkurzia sa naozaj vydarila a že naši žiaci videli, kde všade sa dajú využiť vedomosti – nielen z geografie, ale najmä z matematiky, fyziky a chémie v praxi.
Exkurzia Cosmos Discovery
V piatok 18.11.2022 sa naši štvrtáci a piataci vybrali s pani učiteľkami Mgr. Krškovou, Mgr. Lazarovou a PhDr. Hamarovou na cestu za poznaním vesmíru. Cieľovým mestom bola Bratislava a cieľové miesto Incheba Expo Aréna, v ktorej bola realizovaná výstava Cosmos Discovery. Expozícia vznikla v spolupráci s americkou NASA, múzeom a vzdelávacím centrom Cosmosphere a slovenskými a českými odborníkmi. Naši žiaci s pani učiteľkami sa tak mohli dozvedieť viac zaujímavostí z histórie pilotovaných vesmírnych letov (od začiatku po súčasnosť – dokonca aj o plánoch do budúcnosti), pozrieť si rozmanité exponáty z USA a Ruska, ktoré boli vo vesmíre, poobdivovať skafandre, obsah zariadenia vesmírnych lodí, ako aj ich modely. Tí odvážnejší si mohli vyskúšať aj najmodernejšie 3D technológie v interaktívnom vesmírnom prevedení. Plní nadšenia a obohatení o množstvo zážitkov sme sa šťastne vrátili domov. Ďakujeme iniciátorke exkurzie pani učiteľke Krškovej za krásny výlet ;-)