Medzinárodný deň školských knižníc - Máme 3. miesto!!!

Máme tretie miesto!!!

Dňa 14. septembra 2022 vyhlásil Národný inštitút vzdelávania a mládeže 18. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 24. októbra 2022 na tému „Ako máme radi našu školskú knižnicu“.

Cieľom celoslovenského projektu bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.

Do celoslovenského projektu sa prihlásilo 216 školských knižníc v základných školách a stredných školách. Oslavu Medzinárodného dňa školských knižníc 24. októbra 2022 reálne uskutočnilo 199 školských knižníc s celkovým počtom 35 300 účastníkov podujatí.

A to najlepšie nakoniec: Naša škola vyhrala so svojím projektom „Naša knižnica má sviatok“ 3. miesto a získali sme 300 eur na nákup kníh. Ďakujeme všetkým zapojeným žiakom, pani učiteľkám, a najmä našej koordinátorke projektu – pani učiteľke Repkovej!!!

 

Medzinárodný deň školských knižníc - Toto sa nám podarilo v našej škole

Každý z nás sa teší, keď má sviatok. Oslávenec dostane kopu darčekov, rodina a kamaráti sa zídu na oslavu  a celý deň sú naňho milí. Aj keď presne nevieme, v ktorý deň sa „narodila“ naša školská knižnica, rozhodli sme sa, že jej pod vedením pani učiteľky Mgr. Repkovej (vedúcej školskej knižnice) usporiadame skvelú oslavu práve na Medzinárodný deň školských knižníc – teda 24. októbra 2022. A keďže naplánovať super večierok nie len tak, pustili sme sa s radosťou do práce. Na začiatku pred nami stáli dôležité otázky: Čo by knižnicu potešilo? Aké darčeky jej pripraviť? Čo jej zaželať?  Ale keďže máme šikovných žiakov, ktorí usilovne pracujú pod vedením tvorivých učiteľov, podarilo sa nám to perfektne. Pripravili sme pre knižnicu až dve „párty“, jednu pre žiakov 1.stupňa a druhú pre žiakov 2. stupňa. A úlohu mal naozaj každý...

Hneď ráno prišli do každej triedy materskej školy a 1. stupňa dvaja deviataci, ktorí pani učiteľkám i žiakom celý deň pomáhali s úlohami a čítali im z knižiek zo školskej knižnice. Najmladší sa tak s najstaršími bližšie spoznali a stali sa z nich veľkí kamaráti.

Naši najmenší škôlkari si s deviatakmi prečítali z krásnych knižiek, knižnici namaľovali pekné obrázky a prispeli aj svojimi sľubmi na strom čitateľských predsavzatí, na ktorý mohol každý žiak či zamestnanec našej školy priviazať pásik farebného papiera, na ktorý okrem svojho mena napísal aj knižku, ktorú by chcel prečítať.

Prváčikovia pripravili pre knižnicu krásne záložky, namaľovali jej múdru sovičku a srdiečka z lásky a dokonca „upiekli“ papierovú tortu. Druháci zložili knižnici nádhernú pesničku na melódiu známej piesne „Keď si šťastný“. Ako darček knižnici vyrobili klobúčiky na oslavu. Tretiaci vyrobili pre knižnicu krásne blahoželanie a záložky na „rožky“. A štvrtáci vyrobili pre „oslávenkyňu“ celú škatuľu prekvapení, v nej vlastnoručne vyrobené knižky a nacvičili aj krátke divadielko. No a nezabudli sme ani na kvety, knižnica je predsa dáma! Každá trieda jej vyzdobila kvetináč! Po troch hodinách príprav mohol konečne prísť vytúžený večierok. Výzdobu na chodbe nám pripravili deviataci, kostým pre knižnicu navrhli a „ušili“ šiestaci, siedmaci nám pripravili pohostenie, no a ôsmaci upiekli narodeninovú tortu! Každá trieda knižnici srdečne zablahoželala a odovzdala svoje darčeky. Všetci sme si pochutnali na jednohubkách, pripili si s knižnicou „na zdravie“ a zaspievali aj Happy birthday. Očká zasvietili naozaj všetkým, keď prišla na rad torta! A nechýbal ani tanec! Spoločne s knižnicou sme na chodbe spravili veľkého tancujúceho hada.

Aj žiaci druhého stupňa mali s prípravami oslavy pre knižnicu veľa práce. Piataci na večierok vymysleli pre školskú knižnicu pesničku, nacvičili si spev a vytiahli z kabinetu aj hudobné nástroje. No a darovali jej aj veľkú záložku vytvorenú z mini záložiek piatakov. Šiestaci sa zahrali na módnych návrhárov a vytvorili krásny kostým pre knižnicu a ďalšie modely inšpirované knihami a ich hrdinami. A čo by to bolo za oslavu bez pohostenia? Tak nám ho pripravili naši siedmaci. Všetkým chutili jednohubky aj narodeninový drink. Naši ôsmaci radi maškrtia a našťastie ich triedna pani učiteľka zasa rada pečie, takže ich úloha bola od začiatku jasná – narodeninová torta. Až za ušami sme sa oblizovali! A nakoniec naši deviataci, najstarší a najzodpovednejší. Počas celého dňa pomáhali pani učiteľkám mladších žiakov, vyrobili krásne klobúčiky na oslavu a vyzdobili nám chodbu. Po veľkých prípravách prišiel čas aj na druhý večierok pre žiakov 2. stupňa. Tento bol trochu menej živelný, ale zase elegantný a príjemný. Najskôr nám piataci zaspievali a zahrali svoju pesničku. Hneď potom nás ohromila módna prehliadka krásnych kostýmov z dielne šiestakov. Siedmaci nám ponúkli občerstvenie a s plnými bruškami sme sa pustili do hry narodeninová oslava. Za každú triedu súťažili dvaja žiaci, ktorí sa postavili do kruhu a spustilo sa odpočítavanie „bomby“. Prvý žiak dostal do rúk zabalený darček. Žiaci odpovedali na súťažné otázky s tematikou čítania a kníh. Za správnu odpoveď odovzdali bombový darček ďalej. Kto držal darček v čase, keď vybuchla bomba, musel aj s celou triedou nakoniec upratať. No čo už... tento rok to padlo na našich piatakov ;-) Po súťažnom adrenalíne prišla na rad vytúžená torta od ôsmakov, po ktorej sa len tak zaprášilo! Oslavu sme ukončili tak, ako sme ju začali – piesňou. Žiačka šiesteho ročníka nám zaspievala pieseň Mariky Gombitovej – Tri slová a my ostatní sme pomohli s upraveným refrénom: „Tri slová, obyčajné slová, kniha je naj.“

Po oslave nám zostalo trošku smutno, že sa už skončila. Ale tento krásny deň nám pripomína náš obsypaný strom čitateľských predsavzatí a výstava všetkých darčekov pre knižnicu. Už sa tešíme o rok!

 

Medzinárodný deň školských knižníc - Čo pripravujeme?

Aj tento rok sa nevieme dočkať Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý spoločne oslávime v pondelok 24.10.2022. Tohtoročnou témou je „Knižnica má sviatok“, a teda nás čaká veľa práce, aby sme pre našu knižnicu pripravili narodeninový večierok. Vieme, že na takej oslave nesmú chýbať darčeky, narodeninová torta, krásne blahoželanie a našej oslávenkyni by sme mali aj zaspievať. A preto si pani učiteľka Mgr. Repková pre nás – žiakov i učiteľov – pripravila rôzne aktivity a úlohy, ktoré budú v tento deň žiaci plniť pod vedením triednych učiteľov. Nezabudli sme ani na najmladších zo ZŠ s MŠ Udiča, našich škôlkarov. Aj oni budú prežívať krásny narodeninový deň našej knižnice spolu s nami. Nechajte sa teda prekvapiť, čo Vás v pondelok čaká. Už teraz sa tešíme...