INFORMÁCIE, POKYNY a NÁVODY

Pridajte sa k online vedomostnej expedícii zameranej na rozvoj finančnej gramotnosti.

Expedícia Fenomény sveta Peniaze prináša 10 súťažných kôl, v ktorých žiaci zbierajú body a hrajú o finančné granty pre školy v celkovej výške 35 000 € od Tatra banky.

Do súťaže sa môžete zapojiť kedykoľvek v termíne do 25. júna. Čím viac žiakov z Vašej školy sa pridá, tým väčšia je Vaša šanca na výhru. Všetky informácie nájdete tu...

Ak máte 10. - 15. rokov, môžete sa zapojiť do súťaže pod názvom Expedícia Fenomény  sveta Peniaze, ktorú pre Vás pripravila TATRA BANKA v spolupráci s Agemsoft a Edulab.

Pri registrácii do súťaže, je potrebné zadať kód: JTZCX1EM.

(Kód je potrebné uviesť preto, lebo body, ktoré získate pre školu, sa sčítavajú práve podľa kódu.) 

Súťaží sa o individuálne a školské ceny v celkovej hodnote 35.000 eur.

Pokyny pre prihlásených žiakov

  • IT FITNESS TEST 2020

Najväčšie a najrozsiahlejšie hĺbkové testovanie IT zručností na Slovensku, jeho oficiálna časť tento rok potrvá od 4. mája do 30. júna. Ide o overený a vyskúšaný spôsob testovania digitálnej gramotnosti, test zároveň poskytuje reálny obraz o tom, na akej úrovni sú naše IT zručnosti – určený pre žiakov, rodičov, učiteľov, ...

 

  • BANÍCKY ZÁPISNÍK – Banská univerzita

Vydoluj zo seba maximum a pusti sa do vypĺňania populárno-náučných úloh z oblasti geológie a baníctva.

Ako sa staneš riešiteľom Baníckeho zápisníka?

  • Klikni na stránku: https://www.banskauniverzita.sk/
  • Zaregistruj sa a nezabudni odkliknúť, že nie si robot ;-)
  • Hľadaj, bádaj, objavuj a nauč sa niečo nové

Na ceste za novými vedomosťami Ti bude pomáhať Kladivko, Netopier, slečna Kahancová a Vozík.

na: https://www.facebook.com/banskauniverzita/

Zvládneš sa prekopať všetkými úlohami?

Banícky zápisník vznikol v rámci projektu Letná banská univerzita v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Mana s.r.o., združením ART SPEKTRUM a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici.

  • DETSKÝ ČIN ROKA 2020

"Milí rodičia a žiaci,

opäť je tu možnosť zapojiť sa do projektu  "Detský čin roka 2020".

Ako na to, sa dozviete v letáku.

Ak ste Vy alebo Vaši kamaráti vykonali dobrý skutok, opíšte ho; môžete osloviť aj Vašu pani učiteľku, a podľa pokynov uvedených v letáku, zašlite do 30.júna 2020.

Váš príbeh môže byť motiváciou a inšpiráciou deťom konať dobré skutky."

Talentcentrum je online program pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl, vďaka ktorému majú možnosť zistiť viac o ich budúcej kariére. Dozvedia sa v čom vynikajú a ako svoje schopnosti a zručnosti vedia využiť. Okrem toho im program poskytne inšpirácie a pomôcky, aby sa vedeli rozhodnúť o budúcom vzdelávaní, s perspektívou uplatnenia v povolaní.

Prostredníctvom videí a dotazníkov žiaci získajú komplexné informácie a možnosti pre konkrétne odpovede na otázky týkajúce sa ich predstáv o štúdiu a práci. Celý obsah je prístupný online a bezplatne. Stačí sa zaregistrovať a ďalej postupovať podľa jednotlivých krokov.

Zahrajte si krátky vedomostný pravopisný kvíz, do 8. mája 2020.

Rozhýbte sa aj keď ste doma! Tím O2 Akadémie Mateja Tótha pripravili sériu cvičení, ktoré názorne predvedú a ukážu, že cvičiť doma sa dá aj zábavne. Každý pondelok, stredu a piatok pridávajú nové cvičenia.

aplikácia vydavateľstva LiberaTerra (manželia Berovci), určená na precvičovanie matematiky pre žiakov 1. stupňa.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo na svojom portáli www.ucimenadialku.sk aplikáciu na pomoc učiteľom telesnej výchovy, inštruktorom pohybových aktivít a športovým trénerom (najmä) mládeže.

Aplikácia HybSaDoma.sk umožňuje učiteľovi zostavovať pre svojich žiakov súbory cvičení pre virtuálne hodiny telesnej výchovy, trénerom zase pripravovať pre svojich zverencov tréningové jednotky. Jednotlivé cvičenia je možné zverejňovať vo forme videí, fotografií, obrázkov alebo textových popisov. Žiaci a športovci môžu následne podľa pokynov absolvovať cvičenia a poskytovať po odcvičení spätnú väzbu učiteľovi či trénerovi.

Aplikácia slúži aj ako inšpirácia pre verejnosť, nakoľko cvičenia vo verejnej sekcii je možné prezerať aj bez potreby registrácie. Na vhodný obsah cvičení vo verejnej sekcii dozerá ministerstvo.

Ministerstvo sa stotožňuje s názorom lekárov, že dobrá imunita človeka je dôležitá v boji s infekčnými chorobami. Preto odporúčame všetkým ľuďom pohyb na čerstvom vzduchu bez ohľadu na to, či je vykonávaný individuálne pre vlastné potešenie, alebo pod vedením športového odborníka. Aplikácia HybSaDoma.sk nám môže pomôcť vstať spred počítača a potešiť sa pohybom.

Webová stránka, ktorá vznikla v spolupráci viacerých mimovládnych organizácií a MŠVVaŠ SR ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách a prerušenej prezenčnej výučby na vysokých školách v čase epidémie koronavírusu.
Cieľom stránky je pomôcť pedagogickým a odborným zamestnancom, manažmentu a zriaďovateľom škôl, ale i žiakom, študentom a rodičom zorientovať sa v množstve informácií, odporúčaní a usmernení, ako aj pomôcť všetkým aktérom počas prerušenia vyučovania či prezenčnej výučby nachádzať riešenia vzniknutej situácie.

Aj keď je tohtoročné TESTOVANIE 9 zrušené, MŠVVaŠ SR a NÚCEM odporúčajú učiteľom, rodičom aj deviatakom využiť pri opakovaní učiva z matematiky, slovenského jazyka a literatúry testy z minulých ročníkov, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania.

Milí rodičia, žiaci,

kým sú školy zatvorené, prežívajú neľahký čas učitelia, rodičia i VY - žiaci. Ale vďaka jednoduchým nástrojom sa domáce vzdelávanie môže stať zaujímavým a kreatívnym zážitkom. Spolu so spoločnosťou Amazon sme sa preto rozhodli zorganizovať webináre Code Jungle Slovensko.

Všetky webináre, ktoré sa budú konať 2-krát do týždňa, vždy v pondelok a štvrtok budú pre všetkých účastníkov vďaka spolupráci s Amazonom úplne zadarmo až do konca júna 2020. Projekt bol spustený ako súčasť iniciatívy Amazon STEM Kindlotéka.

Webináre sú určené pre deti/žiakov od 10 rokov. Počas webinárov sa deti/žiaci zoznámia s programovaním v Scratchi a vytvoria niekoľko zaujímavých hier.

Prvý webinár sa bude konať vo štvrtok 23. 4. 2020, od 15:00 a trvať bude 75 minút.

  • Pre zaujímavosť, pre nadšencov matematiky a pre všetkých, ktorí chcú ;-)

Attomat – zaujímavá aktivita spoločnosti P-MAT

Ahoj!

Škola je zavretá už mesiac a vyzerá, že ešte celkom dlho zavretá bude. A tak sme si pre Teba pripravili online individuálnu matematickú súťaž ATTOMAT. Zadania súťaže budú v slovenskom a českom jazyku.

Kto sa môže zúčastniť:

Každý :-).

Súťaž je primárne určená pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a Prímy až Kvarty OG.

Pre ostatných súťažiach sme pripravili OPEN kategóriu, ktorá je určená naozaj pre všetkých – študentov na SŠ a VŠ, učiteľov, rodičov ale aj seniorov. Ktokoľvek, kto má chuť si spočítať zaujímavé matematické úlohy.

Bližšie informácie TU.

  • Ponuka vydavateľstva TAKTIK

Sprístupnenie kompletnej ponuky interaktívnych pracovných zošitov na domáce použitie ZADARMO. Interaktivita bude dostupná úplne zdarma počas celej doby zatvorenia škôl.

Podrobný návod je na stránke vydavateľstva – kliknite SEM.

Keďže školy sú pre koronavírus zatvorené, RTVS pripravila 45-minútovú interaktívnu reláciu Školský klub, ktorú vysiela od 18. marca o 9:15 na Dvojke. Zameraná je školákov 1. stupňa. Školský klub od budúceho týždňa RTVS rozšíri časovo aj obsahovo. Od pondelka 30. marca do 3. apríla bude mať Školský klub dvojnásobné trvanie a prinesie aktivity aj pre žiakov 2. stupňa. Dvojka bude reláciu vysielať od 9:15 do 10:45. Uvažuje sa o jeho pokračovaní až do Veľkej noci.

Školský klub bude od pondelka rozdelený do troch blokov pre 1. a 2. ročník, 3. a 4. ročník a 5. až 7. ročník. Jeden vysielací týždeň je organizovaný ako jeden školský deň - tak, ako deti v škole majú 5 hodín, tak bude aj v Školskom klube každý deň iný predmet. V pondelok bude o prírodovedných predmetoch, v utorok o informatike, v stredu o matematike, vo štvrtok sa bude venovať spoločenskovedným predmetom a v piatok sa zameria na slovenčinu a literatúru. Celý koncept je postavený na prepájaní predmetov a ročníkov, aby aj súrodenci doma mohli spolupracovať a objavovať učivo. Relácia ukazuje moderný spôsob výučby, ktorý deťom hravou formou pomáha, aby sami objavovali poznatky, boli zvedavé, pýtali sa a hľadali odpovede.

Pestré aktivity pre všetky zvedavé deti, ktoré sa chcú niečo nové naučiť a zároveň zabaviť. Každý deň pribudne súbor nových aktivít pre deti na doma. Tieto rôznorodé a hravé aktivity nepotrebujú veľkú kontrolu od rodičov a sú zadarmo pre všetkých. Projekt začína aktivitami pred deti 2. stupňa, no už v najbližších dňoch pribudne obsah pre všetky deti, mládež, dokonca aj pre seniorov.

Divadlo Aréna v spolupráci s IT spoločnosťou DATALAN spúšťa vzdelávací projekt Detská Univerzita Komenského Online špeciál, určený pre deti na celom Slovensku. V rámci neho sprístupňuje deťom 44 zaujímavých a inšpiratívnych video prednášok slovenských aj zahraničných prednášajúcich, ktoré boli súčasťou posledných piatich ročníkov Detskej Univerzity Komenského. Deti si tak budú môcť počas karanténnych opatrení rozšíriť svoje vedomosti z rôznych oblastí vedy v pohodlí domova. Projekt s názvom Detská Univerzita Komenského Online špeciál (DUK Online špeciál) začína 23. marca, je bezplatný a prístupný všetkým žiakom základných škôl z celého Slovenska jednoducho cez počítač, tablet, či smartfón. Keďže ide o štúdium online, počet študentov nie je obmedzený. Na všetky deti čaká množstvo cenných poznatkov, a na tie najúspešnejšie z každého kraja, aj zaujímavé ceny.

Návštevníci sa počas nej dozvedia viac o dôležitých míľnikoch mapovania vo svete i na Slovensku.

Virtuálna prehliadka je zložená zo štyroch častí, ktoré budú postupne pribúdať na YouTube kanáli a facebookovej stránke tejto inštitúcie. Návštevníci získajú informácie o histórii a výnimočnosti kartografie na slovenskom území i v celom svete. Okrem iného napríklad aj o tom, že najstaršia zachovaná mapa na svete je stará 14 000 rokov a je to mapa Babylonu.