Naše aktivity 2022/2023

Deň Zeme

21.4.2023 sme pri príležitosti Dňa Zeme strávili s našimi deťmi celé dopoludnie v záhrade. Spoločnými silami sme vyčistili našu záhradu, pohrabali konáre, pozbierali odpadky i pozametali altánok. Rovnako sme sa venovali skrášľovaniu našich záhonov z pneumatík, kde sme zasadli rôzne pestrofarebné  „trvalky“. Celý týždeň sa niesol v duchu starostlivosti o našu Zem, preto sme s deťmi na túto tému aj veľa tvorili a rozprávali sa. Hneď v pondelok sme na vlastné oči videli, ako prebieha kolobeh vody v prírode.

Turistická vychádzka

Dňa 20.4.2023 sa deti spolu so svojimi pani učiteľkami vybrali na turistickú vychádzku do miestnej časti Udiča - Prosné. Počas vychádzky sme s deťmi navštívili AŽ sady s.r.o, kde nám pán Zaduban ukázal zvieratá, o ktoré sa stará. Deti obdivovali krásu prírody, pozorovali zvieratá, zbierali bylinky, prekonávali prekážky. Deň sme si naplno užili a nakoniec sme unavení zaspali.

V našej škôlke sa nenudíme

V našej škole sa nikdy nenudíme. A dôkazom toho sú naše krásne práce, na ktorých počas vzdelávacích aktivít usilovne pracujeme. Maľujeme, tancujeme, cvičíme, pozorujeme, rozprávame sa, prechádzame sa, objavujeme „záhady“ sveta, zapájame sa do rôznych výtvarných súťaží  a, samozrejme, potom aj oddychujeme.

 

Veľkonočné tvorenie

Čas pred Veľkou nocou sme si spríjemnili vyrábaním rôznych veľkonočných dekorácií, vajíčok a ozdôb. Učili sme sa rôzne básničky a pesničky, ktorými sme si spríjemňovali tvorenie krásnych dekorácií, ktoré sme vystavili aj v priestoroch chodby našej základnej školy. 
 

Pozorovanie hmyzu

Pri téme hmyz sa deti v našej MŠ učia poznávať netradičnou formou zvieratká. Deťom sme vysvetlili, že hmyz je živočích a na Zemi žije veľa druhov. A tak naši škôlkari hľadali lupou na školskom dvore hmyz, kreslili, tvorili z odpadového materiálu, pozorovali rôzne zvieratká v tráve a na stromoch.

Keďže prvé jarné dni prinášajú počasie ako stvorené na zázraky, pozornosť sme sústredili aj na krásne pestrofarebné motýle. Motýlia záhrada je unikátny koncept pre zážitkové učenie, kde deti pozorujú životný cyklus motýľa, ktorý si zapamätajú na celý život. Záhrada obsahuje všetko potrebné pre to, aby deti mohli sledovať jednotlivé časti motýlieho cyklu od húsenice, kukly až po vyliahnutie motýľa, ktorého následne vypustíme do prírody.

Aj tento rok sme sa zapojili do projektu EDUBEE včielky pre školy s cieľom praktickej podpory teoretickej výučby predovšetkým žiakov materských a základných škôl zameranej na environmentálnu výučbu. Samotárske včielky podobne ako iný hmyz sa podieľajú nemalou mierou na opeľovaní najmä ovocných stromov, a preto poznanie spôsobu ich života a ochrany by mala byť jedna z prioritných tém environmentálnej výučby.  Veríme, že didaktická pomôcka tohto druhu je len malou lastovičkou pri praktickej výučbe, ktorá záslužnú prácu pedagógov posunie na vyššiu úroveň.

 

Policajní psovodi

Policajný psovod je policajt, ktorý je špeciálne určený a vycvičený na vedenie služobného policajného psa. Policajný psovod pomocou povelov prikazuje policajnému psovi vykonávať rôzne úkony, aké si vyžaduje policajný zásah. Najčastejšie je to napr. vyhľadávanie výbušnín, drog, omamných látok, ukrytých osôb, pátranie po unikajúcich podozrivých alebo zranených osobách, príp. eliminovanie podozrivej osoby. Psovod a jeho pes tvoria profesionálny tím, ktorý sa využíva pri väčšine zásahov.

Dňa 13.4.20223 k nám do ZŠ s MŠ zavítali psovodi policajného zboru z Považskej Bystrice. Páni psovodi nám ukázali prácu s policajnými psíkmi  na školskom ihrisku. Zároveň deťom vysvetlili, že za ukážkovou poslušnosťou policajného psa sa skrýva množstvo tvrdej dennodennej práce a lásky psovoda.

A na záver tejto krásnej a náučnej akcie nás čakalo mále prekvapenie v podobe šteniatka, ktoré bude rovnako, keď  vyrastie,  veľký policajný pes. Deti si šteniatko mohli pohladkať a odfotiť sa s ním. No a pri odchode pánov psovodov nesmeli chýbať policajné sirény na rozlúčku.

Ďakujeme pánom psovodom za predvedenie ich krásnej, no náročnej práce.

 

Morena

Koniec zimy a príchod jari naši škôlkari oslávili ľudovou tradíciou - vynášaním Moreny, ktorá je symbolom zimy.

Na tento významný deň vyrobili Morenu spolu s pani učiteľkami a vypočuli si o nej rôzne ľudové príbehy, naučili sa krásne básne a piesne a za ich sprievodu Morenu podpálili a hodili do potoka, aby zima odišla preč a prišla krásna, teplá jar.

 

Marec - mesiac knihy

Máme tu marec a s ním prichádza „Mesiac knihy“. Cieľom tohto obdobia je priblížiť deťom, že knihy sú ich kamaráti a skrýva sa v nich množstvo dobrodružstva a zábavy, ale aj nových informácií a poznatkov. Pri tejto príležitosti sa p. Tomášková rozhodla potešiť všetky dietky zo škôlky a prišla im prečítať rozprávky. Všetky deti pozorne počúvali a následne sa o rozprávkach porozprávali. Veríme, že aj vďaka takýmto návštevám si deti vybudujú pozitívny vzťah ku knihám a neskôr aj k samotnému čítaniu.

 

Domáce zvieratká

Viete kto žije na dvore, farme, gazdovstve? Poznáte zvieracie rodinky? Viete, čím sa zvieratká živia a aký máme z nich my ľudia úžitok? Toto všetko nám pani učiteľky počas celého týždňa vysvetľovali pomocou krásnych vzdelávacích aktivít. Rozprávali sme sa, spievali, recitovali, hádali hádanky, triedili obrázky, a vytvárali krásne výtvarné diela.

 

Sadenie v škôlke

Prišla JAR. 
Príroda sa nám začína prebúdzať, a tak si deti v materskej škole vyskúšali sadenie paradajok, o ktoré sa v priebehu týždňa starali polievaním. Pozorovali, ako semienka rastú na teplom a slnečnom mieste v triede.Touto aktivitou sme u detí rozvíjali emocionálny zážitok z bezprostredného pozorovania, čím získavali elementárne skúsenosti o prírode. Rozvíjali si estetické cítenie, formovali citový, humánny a morálny vzťah k prírode, k ochrane a tvorbe životného prostredia.Vštepovali sme deťom zmysel pre čistotu, disciplínu a citový vzťah k životnému prostrediu.

 

Povolania

V mesiaci marec sme sa venovali aj téme „Čím budem?“ To by ste neverili, čím všetkým by  deti chceli byť. Usilovne ako včeličky pracovali ako murári, lekári dokonca i ako poštári  či maliari.

 

Niečo o vesmíre

V škôlke sme sa  zaoberali aj témou Vesmír. Rozprávali  sme  o planétach, kozmonautoch, vesmírnych staniciach, raketách a ďalších veciach, ktoré súvisia s vesmírom. Vyrobili  sme si rakety, namaľovali vesmír, spievali  sme si pesničky o hviezdičke, o našej Zemi, počítali a skúmali sme hviezdy, pozerali sme si videá na interaktívnej tabuli a veľa ďalších aktivít, ktoré boli spojené s touto témou.

 

MDŽ v našej škôlke

Naši najmenší nezabudli na to, že ich mamičky, babičky, tety majú svoj deň, a preto ich chceli potešiť niečím, čo vlastnoručne vyrobia a darujú im z lásky.

 

Karneval

„ČO JE TU DNES VEĽKÝ BÁL? A ČI DÁKY KARNEVAL?  

SPRIEVOD MASIEK KRÚŽI V KRUHU,

JEDNA MASKA STRIEDA DRUHÚ.“

Toto je len krátky úryvok textu kedysi známej pesničky zo Zlatej brány. Presne takto to vyzeralo aj na karnevale v materskej škole. Miestami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovom svete, kde prišiel pirát aj veľký kráľ, princezná, lienka aj víla, či hasič aj striga milá. To sa však len trieda premenila na jednu úžasnú karnevalovú párty.                        

Nielen tanec, smiech, ale aj hry vyčarili na tváričkách detí úsmev... Bolo veselo, bolo fajn. Vysmiati, vytancovaní, unavení, ale nič to...   O rok sa tešíme znova, že sa aspoň na chvíľu prenesieme do sveta rozprávok, tanca a zábavy!

Troška z kuchárskeho rožka

Aj v škôlke sa deti tešia, že môžu pomáhať pri pečení koláčov, varení zdravej mrkvovej polievky, či príprave zeleninového šalátu. Nastal deň, keď si deti  II. a III. triedy obliekli detské zástery a boli nedočkavé, kedy už budú piecť ovocný koláč a  pripravovať rôzne dobroty z úrody, ktorá vyrástla  v našich záhradách. Celý týždeň sa niesol v príjemnej a voňavej atmosfére prípravy chutných ovocných a zeleninových  pokrmov, na ktorých sa podieľali dievčatá i chlapci z našej škôlky. Počas vzdelávacích aktivít sme sa dozvedeli o tom, aké je ovocie a zelenina  zdravé, koľko majú vitamínov a hlavne to, že už od nepamäti sú symbolom zdravia a krásy. Posilňujú organizmus, podporujú trávenie a  majú aj protizápalové účinky. Nie nadarmo sa im hovorí aj „Domáci lekár“. Naša škôlka sa zmenila na cukrárenskú výrobu. Všetko  sme si spoločne pripravili -  pečenie a varenie  sa mohlo začať. Deti pracovali ako ozajstní kuchári a všetko išlo veľmi dobre. S dobrou náladou a za pomoci pani učiteliek  Mgr. Lenky Blažekovej a Simony Turiakovej  nám išla práca jedna radosť. Nakoniec sme sa ochutnávkou presvedčili, že maškrtiť sa dá aj zdravo. Veď dôkazom toho boli prázdne misky a taniere. Samozrejme, nezabudli sme našimi dobrotami obdarovať aj pani riaditeľku základnej školy Mgr. Mariku Hajdúchovú, pani zástupkyňu PaedDr.  Martinu Cimerákovú a všetkých našich kamarátov zo škôlky.

Cvičíme v telocvični

K zdravému životnému štýlu patrí nielen strava, ale i pohyb. Sme radi, že naše deti z predškolskej triedy majú možnosť navštevovať školskú telocvičňu, kde im pani učiteľky PaedDr. Silvia Chochlíková a Mgr. Lenka Blažeková vždy pripravia súťaže a cvičenia, ktoré majú v zdravom životnom štýle veľký význam.

Tlačenie kapusty

Dňa 13.10.2022 sa pani učiteľky Simona Turiaková, Barbora Kostelanská a Mgr. Lenka Blažeková rozhodli pre deti pripraviť v rámci poznávania zdravej výživy a ľudových tradícií klasické tlačenie kapusty. Aby naši malí škôlkari tento zvyk spoznali, museli si ho spoločnými silami vyskúšať. Deti spolu s pani učiteľkami pomáhali pridávať dôležité ingrediencie, ktoré urobia z kapusty chutnú, zdravú kvasenú sudovú.

Zábavné edukačné aktivity

Počas týždňa zdravej výživy sa deti v materskej škole veľa naučili, vyšantili a strávili príjemný čas s kamarátmi. Už teraz sa so svojimi pani učiteľkami tešia na ďalšie aktivity, ktoré tento školský rok prinesie.

Súťaž o naj šarkana

V mesiaci október bola vyhlásená súťaž o najkrajšieho vlastnoručne vyrobeného šarkana, do ktorej sa zapojili aj deti z materskej školy. Deti opäť prejavili svoju kreativitu a nápaditosť. Ak si pozriete fotky šarkanov, ktoré vyrobili, tak s nami budete určite súhlasiť.

Na dopravnom ihrisku

Naše dopravné ihrisko je nám plne k dispozícii, a preto sme ho pod dozorom našich pani učiteliek Zuzany Chochlíkovej a Simony Turiakovej využili pri téme „Bezpečne v škôlke i okolí“. Deti stali účastníkmi simulovanej cestnej premávky, vďaka čomu si overili nielen svoje teoretické znalosti o doprave, ale nadobudli aj ďalšie dôležité vedomosti o dopravných značkách, predpisoch i účastníkoch cestnej premávky.