Užitočné odkazy

  • Ochrana mäkkých cieľov na školách

Na základe iniciatívy Policajného zboru Slovenskej republiky zameranej na ochranu mäkkých cieľov na školách má aj naša škola prideleného policajta, ktorý so školou spolupracuje.

Pre každú základnú, strednú školu v regióne je určený policajt - referent s územnou a objektovou zodpovednosťou. Pre našu školu je určený policajt - pán práp. Erik Kostrbík. V prípade potreby bude riešiť črtajúce sa potenciálne nebezpečné situácie a javy ešte predtým, než by mohlo dôjsť k ich prepuknutiu v školskom prostredí. Ide napríklad o extrémizmus, terorizmus, rasizmus, nebezpečné vyhrážanie sa, zastrašovanie a pod. V prípade záujmu bude kontakt na zmieneného príslušníka PZ poskytnutý ktorémukoľvek zamestnancovi, zákonnému zástupcovi či žiakovi našej školy. Informácie získate od vedenia školy a výchovnej poradkyne.

Účelom je zabezpečiť efektívny informačný tok medzi školou, rodičom a určeným policajtom pre zvýšenie efektivity získavania informácií o rizikových faktoroch, ktoré môžu mať a ktoré majú relevantný vplyv na bezpečnostnú situáciu v prostredí školy s priamym dopadom na ohrozenie života a zdravia žiakov, študentov a osôb v priestoroch škôl, a tak aj na celkovú bezpečnostnú situáciu v okrese.

Cieľom je vybudovanie úzkeho kontaktu učiteľa a policajta s cieľom zabezpečenia prevencie kriminality a rozširovanie miestnej a osobnej znalosti v záujme zvyšovania spoločenského kreditu a dôveryhodnosti polície v prostredí školy.

 
  • Prevencia pred požiarmi

Územie okresov Považská Bystrica a Púchov vyniká bohatstvom lesov, ktoré slúžia všetkým občanom. Sú zdrojom cennej suroviny – dreva, zlepšujú životné prostredie, výdatnosť vodných zdrojov, poskytujú miesto pre oddych, zotavenie a v neposlednom rade majú aj značné materiálne hodnoty. Jednou z hlavných úloh je chrániť toto bohatstvo pred škodlivými vplyvmi, medzi ktoré patria aj požiare. Z dlhodobej analýzy požiarovosti v lesnom hospodárstve vyplýva, že najviac lesných požiarov vzniká v jarných mesiacoch – marec, apríl, máj, ale aj v lete - júl, august. Ohrozenosť lesných porastov v tomto období ovplyvňujú najmä klimatické podmienky a faktory – sucho, vietor, stav vegetácie, ale aj činnosť človeka. Najčastejšou príčinou lesných požiarov je neopatrnosť a nedbalosť ľudí, resp. podceňovanie nebezpečenstva vzniku požiaru pri používaní otvoreného ohňa vo voľnej prírode.

Z uvedených údajov je zrejmé, že nemôžeme zabúdať na protipožiarnu prevenciu zameranú na ochranu lesov pred požiarmi.

 

  • Svetový deň obezity 2022

Svetový deň obezity každoročne pripadá na 4. marca. Tento rok sa osvetová kampaň nesie v duchu témy „Každý musí konať!“. Veľká časť populácie si totiž osvojila nezdravé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Tieto rizikové faktory je potrebné eliminovať na celosvetovej úrovni, aby sa predišlo ďalšiemu zvýšeniu výskytu nadváhy a obezity u ľudí.

 

Publikácia na prevenciu kriminality - manuál na rozvoj kritického myslenia v online priestore.

 

Projekt občianskeho združenia eSlovensko v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a so Slovenským výborom pre UNICEF zameraný na bezpečnejšie používanie internetu.

Cieľ projektu je:

  • poskytnúť deťom i rodičom viac informácií o antivíroch a rôznych technologických a softvérových riešeniach slúžiacich na zamedzenie príjmania obsahov, ktoré sú zastrašujúce, znevažujúce, obscénne, ohrozujúce súkromie, provokujúce etnickú, rasovú, náboženskú a inú nenávisť.

Tiež ponúka možnosť naučíť sa rozlúštiť schémy internetových podvodov, odhaliť nepravých internetových kamarátov, hry podporujúce násilie, sexuálne odkazy, poučíme sa v poskytovaní osobných údajov.

 

OVCE.sk je nový slovenský animovaný seriál, ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež.

Seriál vznikol z iniciatívy eSlovensko o.z. ako súčasť projektu Zodpovedne.sk.

Cieľom rozprávok je:

  • šírenie osvety o rizikách internetu, mobilov a nových technológií. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí chce seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania sa na internete a dospelých divákov majú rozprávky poučiť a zabaviť.

 

Mobilný telefón sa už dávno stal bežným nástrojom na komunikáciu detí s rodičmi, súrodencami aj kamarátmi. Tak ako v každej technológii aj v mobilnom telefóne sa však ukrýva isté riziko náhodného alebo zámerného zneužitia. Úlohou tejto brožúry je oboznámiť najmä nás – rodičov – s rizikami, ktoré prináša využívanie mobilného telefónu a elektronických komunikácií (napríklad internetu) deťmi.