Deň Zeme

Zem je to, čo máme všetci spoločné. - Wendell Berry

Vyhodnotenie aktivít - Deň Zeme 2022

V piatok 22.04.2022 sme si na školskom ihrisku pripomenuli, že Zem máme všetci iba jednu – spoločnú. A spoločne sa musíme snažiť, aby sa naše životné prostredie neustále zlepšovalo. Každý z nás môže priložiť ruku k dielu a prispieť. My sme si ukázali pár možností na jednotlivých stanovištiach:

1. Jedz menej mäsa!

Žiaci sa dozvedeli zaujímavé informácie  o rastlinnej strave a mohli ochutnať pripravené chuťovky z celozrnného pečiva natreté rastlinnou nátierkou a ozdobené zeleninou a bylinkami.

2. Pi čistú vodu!

Šiestačky nám porozprávali, aká dôležitá je pre naše zdravie voda a ochutnali sme vodu ochutenú bylinkami a citrusmi, ktorá nám chutila oveľa viac ako kupované nápoje.

3. Separuj správne.

Na tomto stanovišti nám piatačky vysvetlili ako správne triediť odpad a hneď sme si to aj vyskúšali. Do  farebných nádob na separovaný zber sme hádzali papierové gule s rôznymi druhmi odpadu.

4. Nekupuj zbytočné oblečenie

Témou módy nás previedli naše deviatačky. Žiaci sa dozvedeli informácie o znečistení prírody odevným priemyslom. Ako dávali naši poslucháči pozor, sme overili pri jednoduchom kvíze.

5.  Chráň prírodu

Na tomto stanovišti sme sa naučili, ako dlho sa rozkladajú rôzne veci v prírode. Je dôležité vedieť, že odpadky do prírody nepatria a mnohé tam ležia stovky rokov.

Aktivity pokračovali aj popoludní a naši „družinári“ sa vybrali do okolia školy a vyzbierali a vyseparovali odpad.

Aktivity počas dňa Zeme pripravili žiačky 4., 5., 6, a 9. ročníka pod vedením pNI učiteľky Repkovej. Vďaka priaznivému počasiu sa mohli uskutočniť vonku, takže máme ďalší plusový bod pre naše zdravie. Veľmi nás teší, že o osud našej planéty sa okrem žiakov našej školy zaujímajú aj naši najmenší škôlkari, ktorým sa pripravené aktivity taktiež veľmi páčili. Už teraz sa tešíme zase niekedy nabudúce!

 

Príprava aktivít - Deň Zeme 2022

V piatok 22.4.2022 všetci žiaci základnej  a materskej školy pripomenú Deň Zeme.  Pani učiteľka Repková spolu s prihlásenými dobrovoľníkmi pripraví stanovištia, na ktorých budú žiaci poskytovať svojim spolužiakom informácie o riešení rôznych ekologických problémov, žiaci budú plniť rôzne úlohy alebo ochutnávať a hodnotiť pripravené občerstvenie.

Stanovište 1: Jedz menej mäsa!

Žiaci môžu ochutnať pripravené jednohubky z celozrnného pečiva natreté rastlinnou nátierkou a ozdobené zeleninou a bylinkami.

Stanovište 2: Pi čistú vodu!

V džbánoch bude pripravená voda ochutená bylinkami a citrusmi. Žiaci si ju nalejú do sklenených pohárov.

Stanovište 3: Separuj správne

Na stanovišti budú pripravené farebné nádoby na separovaný zber a žiaci budú do nich hádzať papierové gule s rôznymi druhmi odpadu.

Stanovište 4: Nekupuj zbytočné oblečenie

Žiaci sa tu dozvedia informácie o znečistení prírody odevným priemyslom, odpovedia na otázky kvízu.

Stanovište 5: Chráň prírodu

Na tomto stanovišti bude úlohou žiakov určiť, ako dlho sa rozkladajú rôzne veci v prírode.

Po vyučovaní sa žiaci ŠKD zúčastnia zberu odpadkov v areáli školy a na vychádzke v prírode.