Verejná zbierka BIELA PASTELKA - Aby bol svet krajší

BIELA PASTELKA 2022

 

V našej škole sa aj tento rok uskutoční verejná zbierka Biela pastelka v dňoch

21. novembra - 25. novembra 2022

Pokladnička bude umiestnená pri vchode do školy každé ráno v čase 

od 6,30 do 8,00 hodiny.

 Odmenou za príspevok bude symbolická biela pastelka a dobrý pocit, že ste niekomu pomohli. Naša škola sa aktívne zapája každý školský rok do tejto charitatívnej aktivity. 

A aby ste vedeli na čo prispievate, tu je krátka informácia:

- Učia ľudí so zrakovým postihnutím pracovať na počítači s hlasovým výstupom, takže hoci nevidia, dokážu na PC fungovať úplne rovnako ako vidiaci. Tiež si môžu čítať webové stránky, e-mailovať si s rodinou, „fejsbúkovať“ s priateľmi, ale aj študovať alebo vykonávať svoje zamestnanie.

- S našimi odborníkmi zvládnu aj dotykové telefóny a v nich najrôznejšie hry, aplikácie, používať Messenger, SMS-kovať atď.

- Sociálni pracovníci im tiež poradia s výberom špeciálnych pomôcok a vychytávok, ktoré im zlepšujú život – sú to rôzne lupy, vďaka  ktorým dokážu slabozrakí lepšie čítať noviny, knihy, školské materiály. Viete, ako si dokážu zladiť oblečenie? Pomocou tzv. colortestu. Ako si neprelejú horúcu vodu pri zalievaní čaju? Na to majú tzv. indikátor hladiny. A viete, ako si dokážu vybrať správny liek, ak sú chorí? Najskôr ich naši pracovníci naučia čítať Braillovo písmo a potom si už poľahky prečítajú, aký liek majú v rukách. Na každej škatuľke je totiž jeho názov aj v Braillovom písme, všimli ste si to niekedy?

- Aby mohli nevidiaci (alebo i niektorí slabozrakí) chodiť samostatne do práce, do školy , za kamarátmi, do obchodu, či do fitka, musia zvládnuť chôdzu s bielou palicou, ale aj to ich odborníci dokážu naučiť.

Za akúkoľvek Vašu podporu slabozrakých a nevidiacich ďakujeme.

 

BIELA PASTELKA 2021

Aj v tomto školskom roku sme sa pod vedením Mgr. Gašpárkovej zapojili do verejnej zbierky Biela pastelka, ktorá aj vďaka Vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

Naša škola sa aktívne zapája každý školský rok do tejto charitatívnej aktivity a pre zaujímavosť – v školskom roku 2020/2021 sa nám vďaka Vám podarilo vyzbierať 45€.

V našej škole sa verejná zbierka Biela pastelka uskutočnila v dňoch od 8. novembra do 12. novembra 2021. Pokladnička bola umiestnená pri vchode do školy každé ráno v čase od 6,30 do 8,00 hodiny.

Odmenou za príspevok bude symbolická biela pastelka a dobrý pocit, že ste niekomu pomohli.

Za akúkoľvek Vašu podporu ďakujeme.... TENTO ROK SME VYZBERALI 62 €.